Wyborczy pierwszy raz

W ramach piątych już obchodów Światowego Dnia Wyborów w 2010 roku, przypadającego w pierwszy czwartek lutego, Centrum Studiów Wyborczych UMK we współpracy z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym zorganizowało kolejny z cyklu wykładów im. prof. dr. Wacława Komarnickiego. Ponadto, z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Prawa Wyborczego odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu prawa wyborczego z toruńskimi licealistami p.t. „Wyborczy pierwszy raz”.

Wzięli w nim udział eksperci: minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i kierownik Krajowego Biura Wyborczego, prof. dr hab. Andrzej Sokala, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, kierownik Centrum Studiów Wyborczych UMK, mgr Jarosław Zbieranek, kierownik Programu Prawa i Instytucji Demokratycznych Instytutu Spraw Publicznych, oraz ok. 90 licealistów, głównie uczęszczających do klas trzecich. Spotkanie poprowadził dr Bartłomiej Michalak.

W pierwszej jego części przedstawione zostały wyniki ankiety (poniżej) przeprowadzonej przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego wśród bydgoskich i chojnickich licealistów z okazji Światowego Dnia Wyborów, obrazującej poziom elementarnej wiedzy o wyborach w Polsce oraz indywidualny stosunek do wyborów, a także głosowania.

Wyborczy pierwszy raz — wyniki ankiety przeprowadzonej wśród licealistów z okazji Światowego Dnia Wyborów w 2010 roku

Po prezentacji głos zabrali eksperci. Odnieśli się oni do wyników ankiety, w większości wyrażając zadowolenie z poziomu wiedzy na temat wyborów w kraju i wykazywanej chęci udziału w pierwszym głosowaniu. Zauważyli z jakimi problemami boryka się obecnie głównie administracja wyborcza (wątek ten poruszył minister K.W. Czaplicki) oraz jakie inicjatywy propagowane są w celu zachęcenia do udziału w głosowaniu (prezentację dotyczącą sytuacji first time voters przedstawił mgr Jarosław Zbieranek).

Druga część spotkania przeznaczona została na uwagi i pytania gości. Koncentrowały się one głównie wokół alternatywnych sposobów głosowania, szczególnie na kwestiach przygotowania kraju do wprowadzenia głosowania przez Internet.