Sobota, 8 lutego 2014 r. · .A
Kolejny Światowy Dzień Wyborów już za nami. W tym roku to wyjątkowe święto demokracji przypadło tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których mieszkańcy 28 państw członkowskich Unii Europejskiej wyłonią jedyny pochodzący z bezpośrednich wyborów organ o charakterze ponadnarodowym.
Nic więc dziwnego, że czwartkowe (6 lutego br) obchody były szczególne. Już o godzinie 11 — tej sala audytoryjna Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zapełniła się młodymi wyborcami z województwa mazowieckiego. Obok Warszawy, reprezentowane były również: Sienno, Solec nad Wisłą, Lipsko, Sierpc, Żuromin i Zielona. Drugie z cyklu naszych spotkań przebiegło w przyjemnej atmosferze. Podobnie jak w Toruniu, wyświetlony został film prezentujący kwestie roli, struktury i sposobu wyłaniania członków Parlamentu Europejskiego. Magister Paweł Raźny zaprezentował wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu wśród młodzieży z województwa mazowieckiego. Wynikało z nich, że 40% badanych chce wziąć udział w głosowaniu, ale nie posiada podstawowych informacji na temat zbliżających się wyborów. Sylwetkę młodego wyborcy przybliżył w swym wystąpieniu dr Jarosław Zbieranek. Następnie głos oddany został ekspertom. Kolejno wypowiadali się: sędzia Stefan Jan Jaworski (Przewodniczący PKW), Minister Kazimierz Wojciech Czaplicki (Szef Krajowego Biura Wyborczego), prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (Kierownik CSW UŁ), prof. dr hab. Andrzej Sokala (Kierownik CSW UMK) oraz przybyły w zastępstwie p. Jacka Safuty (dyrektora Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce) p. Witold Naturski (ekspert BIPE). W wypowiedziach często podkreślane było znaczenie wolnych wyborów dla demokracji, co w 25. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu nabrało szczególnego wymiaru. Zaś w pytaniach i komentarzach zadawanych przez uczestników ekspertom dominowały wątki bardzo współczesne. Goście dopytywali m.in. o głosowanie przez Internet, związki partii krajowych z frakcjami w PE czy sposoby informowania młodych o wyborach w państwach europejskich. Zwieńczeniem spotkania prowadzonego przez dr Bartłomieja Michalaka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK wraz z Anną Frydrych z CSW UMK było pamiątkowe zdjęcie. Fotorelację ze spotkania tradycyjnie można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.
Na zdjęciu od prawej dr hab. Piotr Uziębło i prof. dr hab. Andrzej Sokala, fot. M. Skrzecz
Dla lubiących wybory ich święto zakończyło się tradycyjnie — wykładem im. prof. dr Wacława Komarnickiego, na który zaprosili Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej — sędzia Stefan Jan Jaworski oraz Kieronik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu — prof. dr hab. Andrzej Sokala. Prelegent dr hab. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentował temat „Cenzusy wyborcze w XXI w. — potrzeba nowego podejścia?”. Nie obyło się bez wątków dotyczących młodych wyborców, a mianowicie oceny propozycji obniżenia wieku uprawniającego do głosowania. Z naszych badań, na razie z terenu dwóch województw wynika, że pomysł ten jest dość krytycznie oceniany przez samych zainteresowanych.