Co to jest rejestr wyborców?

Nawiązując do sytuacji Paris Hilton w świetle obecnych przepisów Polacy stale zamieszkujący na terenie gminy posiadający czynne prawo wyborcze są z urzędu wciągani do rejestru wyborców po ukończeniu 18. roku życia. Ich dane gromadzone są w części A rejestru.

Rejestr ma również część B, która jest użyteczna przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tam gromadzone są dane obywateli Unii Europejskiej niebędących Polakami, którzy na stałe zamieszkują w naszym kraju i zdecydowali, że w wyborach do europarlamentu i samorządowych chcą korzystać w Polsce z praw wyborczych.

W odróżnieniu od części A wpisanie do części B rejestru następuje na wniosek, a nie z urzędu. Dlatego Hiszpan, Niemiec czy Bułgar, który mieszka w Krakowie, Rzeszowie czy Gdyni, musi wypełnić stosowny formularz.

Wzór wniosku dla m.st. Warszawy

Wsparcie dla „zagranicznych wyborców” powinno być jednak większe niż w przypadku Paris — nie tylko przypomnienie, ale i przetłumaczenie. ;)

  «   Wstecz

X Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Dowiedz się więcej.