Jak ustala się wynik wyborów
do Parlamentu Europejskiego?
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ustala Państwowa Komisja Wyborcza. Po zsumowaniu głosów oddanych na poszczególnych kandydatów i listy komitetów wyborczych należy kolejno ustalić:
- Które komitety przekroczyły próg wyborczy, tzn. na które listy w skali całego państwa padło więcej niż 5% wszystkich ważnie oddanych głosów — wiemy, które komitety dalej walczą o mandaty.
- Między nie dzieli się 51 mandatów według formuły d’Hondta — wiemy, ile mandatów zdobyły poszczególne komitety wyborcze.
- Stosując formułę Hare’a-Niemeyera mandaty przypadające danemu komitetowi rozdzielane są między trzynaście okręgów wyborczych — wiemy, ile mandatów zdobyły komitety wyborcze w poszczególnych okręgach.
- Wreszcie, mandaty uzyskują ci kandydaci z listy w danym okręgu, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów — wiemy już, jakich europosłów z imienia i nazwiska, w jakich okręgach, z list jakich komitetów wybraliśmy!
Zachęcamy do obejrzenia wyjaśnień prof. Andrzeja Sokali o tym, jak ustalane są wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, których udzielił studentom „Elektora” w nakręconym przez nich filmie!
Szczegółowe dane z wynikami głosowania i wynikami wyborów są dostępne na stronie z wizualizacją wyborów do Parlamentu Europejskiego w serwisie internetowym Państwowej Komisji Wyborczej.
« Wstecz