Kto przeprowadza wybory?

— część 1 (Państwowa Komisja Wyborcza)

Kampania wyborcza przybiera rumieńców. Politycy, przyszli kandydaci i kandydatki coraz częściej prezentują się w mediach. Głównie to oni lub dziennikarze wypowiadają się w kwestiach wyborczych. Warto jednak pamiętać, że aby debaty mogły się odbywać, abyśmy sprawnie mogli głosować na tę czy inną listę niezbędne jest wykonanie szeregu czynności, o których przeciętny Kowalski w popularnym programie informacyjnym nie usłyszy.

Przygotowywaniem i przeprowadzaniem wyborów zajmują się organy wyborcze. Ich strukturę w wyborach do Parlamentu Europejskiego obrazuje poniższy schemat:

Na „szczycie” znajduje się Państwowa Komisja Wyborcza. Jest to najwyższy i stały organ wyborczy. W skład tej komisji wchodzi dziewięciu sędziów: trzech z Trybunału Konstytucyjnego, trzech z Sądu Najwyższego i trzech z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powołuje ich Prezydent Rzeczypospolitej w drodze postanowienia. Obecnie Przewodniczącym PKW jest sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku — Stefan Jan Jaworski. W wyborach do Parlamentu Europejskiego najwyższy organ wyborczy odpowiada za szerg czynności, np.:

  • sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego,
  • powoływanie okręgowych i rejonowych komisji wyborczych,
  • przyjmowanie zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych,
  • ustalenie wzorów urzędowych formularzy oraz druków wyborczych, czyli np. karty do głosowania czy nakładki na nią w alfabecie Braille’a,
  • ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.

  «   Wstecz

X Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Dowiedz się więcej.