To właśnie obwodowe komisje wyborcze, a dokładnie ich członkowie, odpowiadają za przeprowadzenie głosowania w obwodzie i czuwają nad przestrzeganiem prawa w trakcie głosowania w jego miejscu. Ponadto po zakończeniu głosowania ustalają jego wyniki i przekazują do komisji wyższego szczebla, które w oparciu o nie ustalają wyniki wyborów.
Każda komisja składa się z 7–9 osób. Kandydatów zgłaszają pełnomocnicy komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów. Każdy komitet może zgłosić po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji na terenie okręgu. Ma to zapewnić równowagę między przedstawicielami równych komitetów. Z urzędu w pracach komisji bierze udział pracownik samorządowy wskazany przez wójta gminy. Jest on swoistym „łącznikiem” pomiędzy komisją a urzędem gminy, która zapewnia warunki techniczne pracy komisji działających na jej terenie.
Adres swojego lokalu wyborczego (swojej obwodowej komisji wyborczej) możesz łatwo ustalić dzięki wyszukiwarce Państwowej Komisji Wyborczej.