Centrum Studiów Wyborczych UMK

Światowy Dzień Wyborów

Reguły demokratycznych wyborów zostały zawarte w umowach międzynarodowych, konstytucjach państw i ustawach zwykłych. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwają się zasady wyborów powszechnych, bezpośrednich, równych i odbywających się w głosowaniu tajnym. Do tego katalogu zalicza się także zasadę wolnych i uczciwych wyborów, której realizacja jest podstawowym warunkiem uznania danego ustroju za demokratyczny.

Już w 1948 roku, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, uznała prawo do głosowania za jedno z podstawowych praw człowieka.

Wolne wybory są niezbędnym środkiem kontroli władzy państwowej, gwarantującym, że jej organy realizować będą zarówno interes społeczeństwa, jak i jednostki. W trakcie kampanii wyborczej partie polityczne, zabiegając o szerokie poparcie elektoratu, prezentują alternatywne kierunki rozwoju państwa czy wspólnot lokalnych. Wyborca oddając swój głos wybiera nie tylko określonego kandydata, ale również wizję zmian, jaka stoi za jego osobą i jego środowiskiem politycznym.

Przedstawiciele uczestniczący w Światowej Konferencji Urzędników Wyborczych (Siófok na Węgrzech, 14–17 września 2005 roku), mając na uwadze potrzebę wzmocnienia procesu rozwoju demokracji na świecie, wyszli z inicjatywą ustanowienia pierwszego czwartku lutego każdego roku Światowym Dniem Wyborów. Zaproponowano ten termin, ponieważ większość umów międzynarodowych w dziedzinie wyborów została podpisana właśnie w tym dniu lub około tej daty.

Głównym celem tego dnia jest:

Z tej okazji organizowane są seminaria, warsztaty i dyskusje na temat znaczenia demokratycznych wyborów i uproszczenia procedur głosowania. Obchodom towarzyszą zawsze spotkania wyborców ze znawcami prawa wyborczego i przedstawicielami organów władzy.