Testy dla maturzystów

Zestaw II

Upewnij się, że udzieliłaś/eś odpowiedzi na każde pytanie. Brak odpowiedzi liczy się jako błędną odpowiedź. Im mniej błędnych odpowiedzi, tym lepiej! Uwaga: quiz wymaga włączonego JavaScriptu w przeglądarce.

1. W którym roku po raz pierwszy odbyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego?




2. Klasyczna forma demokracji bezpośredniej polegająca na wypowiadaniu się wyborców w głosowaniu na tematy dotyczące spraw całego państwa lub jego określonej części to:




3. W którym z wymienionych państw prezydent jest wybierany w wyborach pośrednich?




4. Podstawowe zasady prawa wyborczego, takie jak m.in. powszechność, równość, bezpośredniość określa się tradycyjnie mianem:




5. Zasada prawa wyborczego gwarantująca każdemu wyborcy korzystanie z przysługujących mu czynnego i biernego prawa wyborczego w sposób wolny od jakiegokolwiek przymusu fizycznego lub psychicznego i innych wpływów zewnętrznych to zasada:




6. Uzależnienie przyznania prawa wyborczego od stałego zamieszkania przez określony prawem czas na terytorium państwa lub określonego okręgu wyborczego to:




7. „Jeden człowiek — jeden głos”. Którą z zasad wyborczych wyraża to zdanie?




8. Istotą demokracji pośredniej jest podejmowanie decyzji w imieniu suwerena przez organ przedstawicielski pochodzący z:




9. Kandydatów na Prezydenta RP może zgłosić:




10. Określony prawem czas rozpoczynający się najczęściej przed dniem głosowania a kończący wraz z końcem głosowania, podczas którego zabronione są jakiekolwiek formy agitacji wyborczej zmierzające do promowania wśród wyborców określonego kandydata, listy kandydatów albo komitetu wyborczego biorącego udział w wyborach nosi miano:




11. Pomieszczenie, w którym wyborcy mogą oddawać swoje głosy w wyborach to:




12. Wybory do Senatu RP nie są:




13. Określony prawem czas pełnienia danej funkcji (urzędu) przez urzędnika lub organ to:




14. Ilu posłów wybiera się do Sejmu RP?




15. Który z wymienionych organów nie jest organem wyborczym?