Testy dla maturzystów

Zestaw I

Upewnij się, że udzieliłaś/eś odpowiedzi na każde pytanie. Brak odpowiedzi liczy się jako błędną odpowiedź. Im mniej błędnych odpowiedzi, tym lepiej! Uwaga: quiz wymaga włączonego JavaScriptu w przeglądarce.

1. Periodyczne odnawianie składu parlamentarnego w wyniku decyzji podejmowanych w szczególnej procedurze przez ogół obywateli posiadających pełnię praw politycznych to:




2. Które z wymienionych wyborów mają charakter lokalny?




3. Prawo wyborcze jest zaliczane do:




4. Jak inaczej określa się prawo do wybierania?




5. Prawo do kandydowania, czyli uzyskania mandatu w wyniku wyborów to:




6. Podstawowa zasada prawa wyborczego określająca krąg obywateli, którzy mają prawo do udziału w wyborach to zasada:




7. Jak powszechnie określa się ograniczenia, pozostające w sprzeczności z zasadą powszechności wyborów z uwagi na m.in. wyznanie, posiadany majątek, wykształcenie:




8. Zasada prawa wyborczego gwarantująca każdemu wyborcy, że treść jego decyzji wyborczej nie będzie mogła być ustalona i ujawniona wbrew jego woli to zasada:




9. Które z wymienionych wyborów zawsze odbywają się łącznie?




10. Podstawowy próg wyborczy dla uzyskania mandatów z list zgłoszonych przez pojedyncze partie, ugrupowania czy grupy wyborców w wyborach do Sejmu RP wynosi:




11. Jednostka terytorialna, w ramach której dokonywane jest obsadzenie określonej liczby mandatów i tym samym wybór określonej liczby posłów i senatorów to:




12. Organy państwowe o szczególnym charakterze, tworzone dla zorganizowania i przeprowadzenia wyborów to:




13. Skierowany do sądu wniosek wyborcy, wskazujący określone uchybienia w przeprowadzeniu wyborów i domagający się unieważnienia wyborów w całości lub w części to:




14. Który z wymienionych organów władzy państwowej orzeka w przedmiocie ważności wyborów na urząd Prezydenta RP?




15. Sposób sprawowania władzy, w którym decyzje podejmowane są bezpośrednio przez ogół wyborców, bez pośrednictwa jakichkolwiek organów państwowych to: