Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Prawa i Administracji UMKUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jesteś tutaj: Aktualności » Archiwum » Drugi raz o wyzwaniach prawa wyborczego

Drugi raz o wyzwaniach prawa wyborczego

Paweł Raźny

Piątek, 6 czerwca 2014 r.

5. czerwca na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu miały miejsce obrady drugiej edycji Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Wyzwania współczesnego prawa wyborczego”. W programie wydarzenia znalazła się debata ekspertów oraz panele młodych badaczy wyborów. Tegorocznej inicjatywie towarzyszyły również uroczystości związane z jubileuszem pięciu lat istnienia organizatora – SKNPW „Elektor”.

 

Celem konferencji było wielopłaszczyznowe spojrzenie na problemy i wyzwania stojące przed prawem i praktyką wyborczą. Doskonałym tłem dla rozważań nad tymi zagadnieniami okazały się minione wybory do europarlamentu oraz elekcja samorządowa, która odbędzie się już za kilka miesięcy. Wydarzenie to wpisało się również w prowadzoną w kraju debatę nad stanem polskiej demokracji z uwagi na obchodzoną dzień wcześniej dwudziestą piątą rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku.


W panelu eksperckim, którego moderatorem był prof. dr hab. Andrzej Sokala, kierownik Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu i opiekun SKNPW „Elektor” w roli ekspertów wystąpili: Sędzia Stefan Jan Jaworski, Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, Szef Krajowego Biura Wyborczego, Alexander Shlyk, Election Adviser w OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, dr hab. Piotr Uziębło, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Bartłomiej Michalak, adiunkt w Katedrze Teorii Polityki Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu. Do tematów, którym poświęcona została uwaga w tej części obrad, zaliczyć trzeba: ustrój obwodowych komisji wyborczych, ważność oddawanych głosów czy prowadzenie kampanii wyborczej w internecie i mediach tradycyjnych.


Prelegentami kolejnych ośmiu paneli, zatytułowanych odpowiednio: Wybory powszechne (panele I A i II A), Wybory zagraniczne (panele I B i II B), Wybory uczciwe (panel III A), Wybory rywalizacyjne (panel III B) i Wybory różnorodne (panele IV A i IV B) byli asystenci, doktoranci i studenci z różnych ośrodków naukowych, reprezentujący dyscypliny naukowe takie, jak: prawo, politologia czy socjologia. Każdemu panelowi towarzyszyła żywiołowa dyskusja, w której pojawiały się ciekawe odniesienia do przygotowanych referatów.


W uznaniu osiągnieć organizatora, odnotowanych w ostatnich pięciu latach, Sędzia Stefan Jan Jaworski oraz Minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, złożyli na ręce prezesa SKNPW „Elektor”, Jakuba Rzeszowskiego, list gratulacyjny:


Od początku powstania w 2009 r. działania Koła obserwujemy z życzliwością i zainteresowaniem widząc nie tylko pasję poznawczą osób w nim skupionych, ale też, a może głównie, zaangażowanie w promocję i przybliżanie problematyki prawa wyborczego w środowisku młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów szkół wyższych. Ożywiona działalność w tej sferze, osiągnięcia naukowe oraz sukcesy w ogólnopolskim konkursie dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich „STRUNA” sprawiają, iż Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze z wielkim zadowoleniem patronują i współuczestniczą w przedsięwzięciach podejmowanych przez SKNPW „Elektor”.


ELEK2.jpg

 

ELEK3.jpg

 

ELEK4.jpg

 

ELEK5.jpg

 

ELEK6.jpg

  «   Wstecz

Wykłady prof. dr. Wacława KomarnickiegoDecyduję, więc głosuję!Polska Bibliografia Wyborcza

Partnerzy Centrum Studiów Wyborczych

Kontakt z CSW

Centrum Studiów Wyborczych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Wydział Prawa i Administracji
ul. Władysława Bojarskiego 3,
87-100 Toruń
tel. +48 56 611 41 29
e-mail: csw@umk.pl