Jesteś tutaj: Aktualności » Archiwum » Wykład dr. Jarosława Flisa na UMK

Wykład dr. Jarosława Flisa na UMK

Paweł Raźny

Czwartek, 23 kwietnia 2015 r.

23 kwietnia 2015 roku Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu zorganizowało wykład dr. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł prelekcji brzmiał: Złudzenia wyboru.

Wykład dotyczył efektów polskiej ordynacji. Prelegent odpowiedział w nim między innymi na pytania: jak wybory sejmowe dzielą Polskę?, kto przegrywa polityczną rywalizację? i komu kandydaci zawdzięczają swój sukces? Po prelekcji odbyła się dyskusja. Dotyczyła ona konsekwencji stosowania jednomandatowych okręgów wyborczych, reguł funkcjonowania kampanii wyborczych oraz znaczenia przedwyborczych sondaży.

W imieniu prof. dr hab. Andrzeja Sokali, Kierownika CSW UMK, funkcje gospodarzy wydarzenia pełnili: dr hab. Bartłomiej Michalak oraz mgr Paweł Raźny.

Jarosław Flis – doktor, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył socjologię na UJ i tam też obronił doktorat z zakresu zarządzania. Specjalizuje się w dziedzinie socjologii polityki, zarządzania instytucjami publicznymi i public relations. Był ekspertem sejmowej Komisji Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego, która opracowała uchwalony w 2011 roku Kodeks Wyborczy. Obserwował polskie życie polityczne także jako rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa (1993–1997), doradca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (1998–1999) i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego (1999–2003) oraz konsultant Programu Rozwoju Instytucjonalnego finansowanego przez Bank Światowy (2000–2004). Publicysta „Tygodnika Powszechnego” oraz autor artykułów na łamach „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”. Stały komentator TVP, TVN i Polsatu, prasy codziennej i tygodników opinii.

Najważniejsze publikacje: Samorządowe public relations (Wydawnictwo UJ, Kraków 2007), Opcja czy osoba? Upartyjnienie versus personalizacja w wyborach samorządowych (wspólnie z M. Bukowskim, A. Hess i A. Szymańską, Wydawnictwo UJ, Kraków 2011).