Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Prawa i Administracji UMKUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jesteś tutaj: ... » Konferencje » Światowy Dzień Wyborów » 20-lecie demokratycznych wyborów w Polsce » „Młodzi głosują”

„Młodzi głosują”

dr Bartłomiej Michalak

Spotkanie ekspertów prawa wyborczego z toruńskimi licealistami pt. „Wyborczy pierwszy raz” w lutym 2010 roku.
fot. Ireneusz Chełminiak

„Młodzi głosują” to jedna z imprez towarzyszących obchodom Światowego Dnia Wyborów, których gospodarzem w Polsce jest od 2009 roku Centrum Studiów Wyborczych UMK.

Celem akcji jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat istoty, funkcji i celów wyborów oraz mechanizmów służących do ich realizacji. Akcja jest kierowana do ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę wyborczą.

Długofalowym założeniem akcji jest kształtowanie postaw obywatelskich, przywiązania do instytucji demokratycznych, a w konsekwencji pobudzanie społecznej aktywności w sferze publicznej. Młodzi ludzie, którzy dopiero co wkraczają w dorosłe życia, są ważną społecznie grupą, często posiadającą już dość sprecyzowane poglądy na rzeczywistość.

Aktywny udział w takich inicjatywach, jak „Młodzi głosują” pozwala im nie tylko uzyskać nowe informacje i niezbędną wiedzę do późniejszego, opartego na racjonalnych podstawach, formułowania przemyślanych decyzji politycznych, ale również spotkać się z ekspertami oraz zobaczyć jak wybory wyglądają „od kuchni”. Ideą przyświecającą organizatorom jest, by za pośrednictwem otwartej formuły rozmawiać na kluczowe z punktu widzenia demokracji przedstawicielskiej tematy, ułatwiać zrozumienie i stosowanie jej procedur oraz pobudzać zaangażowanie publiczne.

  «   Wstecz

Wykłady prof. dr. Wacława KomarnickiegoDecyduję, więc głosuję!Polska Bibliografia Wyborcza

Partnerzy Centrum Studiów Wyborczych

Kontakt z CSW

Centrum Studiów Wyborczych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Wydział Prawa i Administracji
ul. Władysława Bojarskiego 3,
87-100 Toruń
tel. +48 56 611 41 29
e-mail: csw@umk.pl