Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Prawa i Administracji UMKUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jesteś tutaj: Aktualności » Archiwum » V Światowy Dzień Wyborów

V Światowy Dzień Wyborów — 4 lutego 2010 r.

Czwartek, 4 lutego 2010 r.

W ramach tegorocznych, piątych już obchodów Światowego Dnia Wyborów, przypadającego w pierwszy czwartek lutego, Centrum Studiów Wyborczych UMK we współpracy z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym zorganizowało kolejny z cyklu wykładów im. prof. dr. Wacława Komarnickiego. Ponadto, z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Prawa Wyborczego odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu prawa wyborczego z toruńskimi licealistami p.t. „Wyborczy pierwszy raz”.

Pierwszą częścią obchodów było spotkanie z licealistami — Wyborczy pierwszy raz. Wzięli w nim udział eksperci: minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i kierownik Krajowego Biura Wyborczego, prof. dr hab. Andrzej Sokala, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, kierownik Centrum Studiów Wyborczych UMK, mgr Jarosław Zbieranek, kierownik Programu Prawa i Instytucji Demokratycznych Instytutu Spraw Publicznych, oraz ok. 90 licealistów, głównie uczęszczających do klas trzecich. Spotkanie poprowadził dr Bartłomiej Michalak.

W pierwszej jego części przedstawione zostały wyniki ankiety (plik do pobrania poniżej) przeprowadzonej przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego wśród bydgoskich i chojnickich licealistów z okazji Światowego Dnia Wyborów, obrazującej poziom elementarnej wiedzy o wyborach w Polsce oraz indywidualny stosunek do wyborów, a także głosowania. Po prezentacji głos zabrali eksperci. Odnieśli się oni do wyników ankiety, w większości wyrażając zadowolenie z poziomu wiedzy na temat wyborów w kraju i wykazywanej chęci udziału w pierwszym głosowaniu. Zauważyli z jakimi problemami boryka się obecnie głównie administracja wyborcza (wątek ten poruszył minister K.W. Czaplicki) oraz jakie inicjatywy propagowane są w celu zachęcenia do udziału w głosowaniu (prezentację dotyczącą sytuacji first time voters przedstawił mgr Jarosław Zbieranek). Druga część spotkania przeznaczona została na uwagi i pytania gości. Koncentrowały się one głównie wokół alternatywnych sposobów głosowania, szczególnie na kwestiach przygotowania kraju do wprowadzenia głosowania przez Internet.

Wyborczy pierwszy raz
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród licealistów z okazji Światowego Dnia Wyborów w 2010 roku

Druga część obchodów rozpoczęła się o godz. 16.00. W sali posiedzeń Rady Wydziału Prawa i Administracji UMK zebrali się licznie przedstawiciele doktryny jak i praktyki prawa wyborczego, by wysłuchać wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, prof. dr. hab. Krzysztofa Skotnickiego, kierownika Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego nt. Funkcje wyborów a wielkość okręgów wyborczych. Treść wykładu została opublikowana w ramach cyklu broszur z wykładów im. prof. dr. Wacława Komarnickiego.

Krzysztof Skotnicki, „Funkcje wyborów a wielkość okregów wyborczych”
Trzeci z cyklu wykładów imienia profesora Wacława Komarnickiego

  «   Wstecz

Wykłady prof. dr. Wacława KomarnickiegoDecyduję, więc głosuję!Polska Bibliografia Wyborcza

Partnerzy Centrum Studiów Wyborczych

Kontakt z CSW

Centrum Studiów Wyborczych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Wydział Prawa i Administracji
ul. Władysława Bojarskiego 3,
87-100 Toruń
tel. +48 56 611 41 29
e-mail: csw@umk.pl